Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 07 |
| Status | Available. Released 2026, May 07 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 261.7 x 177.7 x 7.9 mm (10.30 x 7.00 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Stylus support |
| Weight | 535 g (1.18 lb) |
| Display Details | |
| Resolution | 1440 x 2200 pixels, 3:2 ratio (~230 ppi density) |
| Size | 11.45 inches, 387.6 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| OS | Android 15 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 16 MP (wide) 2 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | Unspecified |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (top-mounted) |
| Power & Battery | |
| Charging | 18W wired |
| Type | 7400 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Silver |
| Price | About 230 EUR |
Frequently Asked Questions
The Acer Iconia iM11-22M5G runs on Android 15.
Acer Iconia iM11-22M5G has a thickness of 535g, 7.9mm thickness.
Acer Iconia iM11-22M5G features a 7400 mAh.
Acer Iconia iM11-22M5G Supports Up To 18W charging.
Acer Iconia iM11-22M5G is powered by the Dimensity 7050.
Acer Iconia iM11-22M5G comes equipped with 8 GB.
128GB storage, microSDXC
Released 2026, May 07
The display resolution of Acer Iconia iM11-22M5G is 1440x2200 pixels.
The display of Acer Iconia iM11-22M5G comes with a size of 11.45".
The main camera of Acer Iconia iM11-22M5G is 16 MP.
The Acer Iconia iM11-22M5G supports video recording up to 1080p.









