
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Cancelled |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 166.1 x 76.6 x 8.3 mm (6.54 x 3.02 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM Dust and splash resistant |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~384 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 110.9 cm2 (~87.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T615 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, (wide), AF, OIS Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 50 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 20W wired |
| Type | 5000 mAh, user replaceable |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Glacier Green, Dark Blue |
| Price | About 180 EUR |
| Comment | |
| Note | Preliminary specifications |
Frequently Asked Questions
The HMD Pulse 2 Pro runs on Android 15.
HMD Pulse 2 Pro has a thickness of 198g, 8.3mm thickness.
HMD Pulse 2 Pro features a 5000 mAh.
HMD Pulse 2 Pro Supports Up To 20W charging.
HMD Pulse 2 Pro is powered by the Unisoc T615.
HMD Pulse 2 Pro comes equipped with 6 GB.
128GB storage, microSDXC
Cancelled
The display resolution of HMD Pulse 2 Pro is 1080x2340 pixels.
The display of HMD Pulse 2 Pro comes with a size of 6.72".
The main camera of HMD Pulse 2 Pro is 50 MP.
The HMD Pulse 2 Pro supports video recording up to 1080p.




