
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~265 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 108.2 cm2 |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T8200 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, (wide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 18W wired |
| Type | 6000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Cosmic Lavender, Nordic Blue, Peach Pink |
| Price | About 80 EUR |
Frequently Asked Questions
The HMD Vibe 2 runs on Android 16.
HMD Vibe 2 features a 6000 mAh.
HMD Vibe 2 Supports Up To 18W charging.
HMD Vibe 2 is powered by the Unisoc T8200.
HMD Vibe 2 comes equipped with 4/6 GB.
64GB/128GB storage, microSDXC
Not announced yet
The display resolution of HMD Vibe 2 is 720x1640 pixels.
The display of HMD Vibe 2 comes with a size of 6.75".
The main camera of HMD Vibe 2 is 50 MP.
The HMD Vibe 2 supports video recording up to 1080p.




