
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Details | |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Size | 6.57 inches, 106.2 cm2 |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 8000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| GPU | Adreno 722 |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 200 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF (9cm - ∞), OIS 12 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), PDAF |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera Specs | |
| Features | HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.88", 0.61µm |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasound) |
| Power & Battery | |
| Charging | 80W wired Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 8600 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Green, Blue, Purple |
Frequently Asked Questions
The Honor 600 (China) runs on Android 16, MagicOS 10.
Honor 600 (China) features a 8600 mAh.
Honor 600 (China) Supports Up To 80W charging.
Honor 600 (China) is powered by the Snapdragon 7 Gen 4.
Honor 600 (China) comes equipped with 12 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Not announced yet
The display resolution of Honor 600 (China) is 1264x2728 pixels.
The display of Honor 600 (China) comes with a size of 6.57".
The main camera of Honor 600 (China) is 200 MP.
The Honor 600 (China) supports video recording up to 2160p.
















