
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, January 19 |
| Status | Available. Released 2026, January 23 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Dimensions | 161.2 x 75 x 8.5 mm (6.35 x 2.95 x 0.33 in) |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT· Nano-SIM + Nano-SIM - CN IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Honor Jurh Glass |
| Resolution | 1256 x 2808 pixels, 20:9 ratio (~458 ppi density) |
| Size | 6.71 inches, 108.3 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 4320Hz PWM, Dolby Vision, HDR Vivid, 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 512GB 16GB RAM, 1TB 24GB RAM UFS |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.3", 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 85mm (periscope telephoto), 1/1.4", 0.56µm, multi-directional PDAF, OIS, 3.7x optical zoom 50 MP, f/2.0, 12mm, 122˚ (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm, dual pixel PDAF |
| Video | 4K@24/30/60/120fps, 1080p@24/30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS, HDR, 10-bit video |
| Front Camera Specs | |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.93", 0.6µm, AF TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5.0 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass Emergency SOS via satellite (messages only) - China only |
| Power & Battery | |
| Charging | 120W wired, 100W PPS, 40W UFCS 80W wireless Reverse wireless 5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Po 7200 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Violet, Gray |
| Models | BKQ-AN20 |
| Price | About 1000 EUR |
Frequently Asked Questions
The Honor Magic8 RSR Porsche Design runs on Android 16, MagicOS 10.
Honor Magic8 RSR Porsche Design has a thickness of 239g, 8.5mm thickness.
Honor Magic8 RSR Porsche Design features a 7200 mAh.
Honor Magic8 RSR Porsche Design Supports Up To 120W80W charging.
Honor Magic8 RSR Porsche Design is powered by the Snapdragon 8 Elite Gen 5.
Honor Magic8 RSR Porsche Design comes equipped with 16/24 GB.
512GB/1TB storage, no card slot
Released 2026, January 23
The display resolution of Honor Magic8 RSR Porsche Design is 1256x2808 pixels.
The display of Honor Magic8 RSR Porsche Design comes with a size of 6.71".
The main camera of Honor Magic8 RSR Porsche Design is 200 MP.
The Honor Magic8 RSR Porsche Design supports video recording up to 2160p.















