
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | LTE - cellular model only |
| 5G bands | SA/NSA - cellular model only |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Speed | LTE, 5G - cellular model only |
| Technology | LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 12 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | Yes (cellular model only) Stylus support |
| Display Details | |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~249 ppi density) |
| Size | 12.1 inches, 424.5 cm2 |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 720 |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Video | Yes |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| Positioning | Unspecified |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Power & Battery | |
| Charging | 45W wired |
| Type | Li-Po 10100 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Green, Pink |
Frequently Asked Questions
The Honor Pad 20 runs on Android 16, MagicOS 10.
Honor Pad 20 features a 10100 mAh.
Honor Pad 20 Supports Up To 45W charging.
Honor Pad 20 is powered by the Snapdragon 7 Gen 3.
Honor Pad 20 comes equipped with 8 GB.
128GB/256GB storage, Unspecified
Exp. release 2026, May
The display resolution of Honor Pad 20 is 1600x2560 pixels.
The display of Honor Pad 20 comes with a size of 12.1".
The main camera of Honor Pad 20 is 8 MP.
The Honor Pad 20 supports video recording up to 2160p.















