
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - cellular model only |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - cellular model only |
| 4G bands | LTE - cellular model only |
| Speed | HSPA, LTE - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, February 13 |
| Status | Available. Released 2026, February 13 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 256.9 x 168.5 x 7.3 mm (10.11 x 6.63 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM |
| Weight | 496 g (1.09 lb) |
| Display Details | |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~207 ppi density) |
| Size | 11.0 inches, 347.5 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD, 90Hz, 500 nits |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Features | HDR |
| Single | 5 MP, f/2.0, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Power & Battery | |
| Type | Li-Ion 10100 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Space Gray |
| Models | NDL2-W09 |
| Price | About 150 EUR |
Frequently Asked Questions
The Honor Pad X8b runs on Android 16, MagicOS 10.
Honor Pad X8b has a thickness of 496g, 7.3mm thickness.
Honor Pad X8b features a 10100 mAh.
Honor Pad X8b is powered by the Snapdragon 680 4G.
Honor Pad X8b comes equipped with 4 GB.
128GB storage, microSDXC
Released 2026, February 13
The display resolution of Honor Pad X8b is 1200x1920 pixels.
The display of Honor Pad X8b comes with a size of 11.0".
The main camera of Honor Pad X8b is 5 MP.
The Honor Pad X8b supports video recording up to 1080p.















