
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 05 |
| Status | Available. Released 2026, May 05 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 167 x 77 x 7.9 mm (6.57 x 3.03 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD, 90Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 15W wired 2.5W reverse wired |
| Type | Li-Po 5300 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Silver, Green |
| Models | NLA-AL00 |
| Price | About 80 EUR |
Frequently Asked Questions
The Honor Play 70C runs on Android 15, MagicOS 9.
Honor Play 70C has a thickness of 186g, 7.9mm thickness.
Honor Play 70C features a 5300 mAh.
Honor Play 70C Supports Up To 15W charging.
Honor Play 70C is powered by the Helio G81 Ultra.
Honor Play 70C comes equipped with 4/6 GB.
64GB/128GB storage, microSDXC
Released 2026, May 05
The display resolution of Honor Play 70C is 720x1600 pixels.
The display of Honor Play 70C comes with a size of 6.75".
The main camera of Honor Play 70C is 13 MP.
The Honor Play 70C supports video recording up to 1080p.















