
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2025, April 15 |
| Status | Available. Released 2025, April 18 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 163.7 x 76.7 x 8 mm (6.44 x 3.02 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Manufacturer-rated water-resistant (up to 50cm for 1 min) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Scratch/drop-resistant glass |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels (~437 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 4000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 720 |
| OS | Android 15, MagicOS 9 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/2.0, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 5 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasonic) Satellite connectivity support (messaging only) - 512 GB model only |
| Power & Battery | |
| Charging | 66W wired 5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | DVD-AN00 |
| Price | About 240 EUR |
Frequently Asked Questions
The Honor Power runs on Android 15, MagicOS 9.
Honor Power has a thickness of 209g, 8mm thickness.
Honor Power features a 8000 mAh.
Honor Power Supports Up To 66W charging.
Honor Power is powered by the Snapdragon 7 Gen 3.
Honor Power comes equipped with 8/12 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Released 2025, April 18
The display resolution of Honor Power is 1224x2700 pixels.
The display of Honor Power comes with a size of 6.78".
The main camera of Honor Power is 50 MP.
The Honor Power supports video recording up to 2160p.
















