
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Speed | No |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, January 19 |
| Status | Available. Released 2026, January 23 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, polymer fiber frame, polymer fiber back, aluminum alloy bezel |
| Dimensions | 44 x 44 x 9.9 mm (1.73 x 1.73 x 0.39 in) |
| SIM | No IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) 5 ATM water resistant Compatible with standard 22mm straps |
| Weight | 26 g (0.92 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~352 ppi density) |
| Size | 1.32 inches |
| Type | AMOLED, 1500 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| OS | MagicOS 9 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 4GB 32MB RAM |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, LE, EDR |
| NFC | Yes (China only) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | No |
| WLAN | No |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, compass, SpO2 |
| Power & Battery | |
| Type | Li-Po 495 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Khaki, Black |
| Models | IVY-B39 |
| Price | About 90 EUR |
Frequently Asked Questions
The Honor Watch GS 5 runs on MagicOS 9.
Honor Watch GS 5 has a thickness of 26g, 9.9mm thickness.
Honor Watch GS 5 features a 495 mAh.
4GB 32MB RAM storage, no card slot
Released 2026, January 23
The display resolution of Honor Watch GS 5 is 466x466 pixels.
The display of Honor Watch GS 5 comes with a size of 1.32".















