
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, February 23 |
| Status | Available. Released 2026, February |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 167 x 77 x 7.9 mm (6.57 x 3.03 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~85.5% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD, 90Hz, 450 nits |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide) Auxiliary lens |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 15W wired 2.5W reverse wired |
| Type | Li-Po 5260 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Midnight Black, Ocean Cyan |
| Models | LNA-NX1, Nala-N31B, Nala-N32E |
| Price | About 120 EUR |
Frequently Asked Questions
The Honor X6d runs on Android 16, MagicOS 10.
Honor X6d has a thickness of 186g, 7.9mm thickness.
Honor X6d features a 5260 mAh.
Honor X6d Supports Up To 15W charging.
Honor X6d is powered by the Dimensity 6300.
Honor X6d comes equipped with 4/6 GB.
128GB/256GB storage, microSDXC
Released 2026, February
The display resolution of Honor X6d is 720x1600 pixels.
The display of Honor X6d comes with a size of 6.75".
The main camera of Honor X6d is 50 MP.
The Honor X6d supports video recording up to 1080p.














