
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 19 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 163.9 x 75.9 x 8.3 mm (6.45 x 2.99 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.8m |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Size | 6.61 inches, 105.3 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD, 120Hz, 1010 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 45W wired 7.5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Po 7500 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Blue, Orange |
| Models | LAB-LX1, LAB-LX3 |
| Price | About 200 EUR |
Frequently Asked Questions
The Honor X7e runs on Android 16, MagicOS 10.
Honor X7e has a thickness of 200g, 8.3mm thickness.
Honor X7e features a 7500 mAh.
Honor X7e Supports Up To 45W charging.
Honor X7e is powered by the Helio G81 Ultra.
Honor X7e comes equipped with 6 GB.
128GB/256GB storage, no card slot
Exp. release 2026, May
The display resolution of Honor X7e is 720x1604 pixels.
The display of Honor X7e comes with a size of 6.61".
The main camera of Honor X7e is 50 MP.
The Honor X7e supports video recording up to 1080p.

















