
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 07 |
| Status | Available. Released 2026, May 07 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 289.3 x 196.3 x 4.7 mm (11.39 x 7.73 x 0.19 in) |
| SIM | No Stylus support |
| Weight | 499 g or 509 g (1.10 lb) |
| Display Details | |
| Resolution | 3000 x 2000 pixels, 3:2 ratio (~273 ppi density) PaperMatte Display (optional) |
| Size | 13.2 inches, 518.8 cm2 (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, 144Hz, HDR, 1600 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| OS | Harmony OS 4.3 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 12 MP, f/2.4 |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2, accessory connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
| Power & Battery | |
| Charging | 66W wired 40W reverse wired |
| Type | 10400 mAh (International) or 9760 mAh (Europe) |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Blue, Gray |
| Price | About 1150 EUR |
Frequently Asked Questions
The Huawei MatePad Pro Max runs on Harmony OS 4.3.
Huawei MatePad Pro Max has a thickness of 499g or 509g, 4.7mm thickness.
Huawei MatePad Pro Max features a 10400 mAh.
Huawei MatePad Pro Max Supports Up To 66W charging.
Huawei MatePad Pro Max comes equipped with 12 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Released 2026, May 07
The display resolution of Huawei MatePad Pro Max is 3000x2000 pixels.
The display of Huawei MatePad Pro Max comes with a size of 13.2".
The main camera of Huawei MatePad Pro Max is 50 MP.
The Huawei MatePad Pro Max supports video recording up to 2160p.

















