
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 07 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 163.3 x 78 x 8 mm (6.43 x 3.07 x 0.31 in) |
| SIM | · Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 232 g (8.18 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1272 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio (~444 ppi density) |
| Size | 6.84 inches, 114.8 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Type | OLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 4000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| OS | EMUI 14.2 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", dual-pixel PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Power & Battery | |
| Charging | 40W wired 5W reverse wired |
| Type | 8500 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Blush Gold, Lake Cyan, Golden Black |
| Models | CHZ-LX1 |
Frequently Asked Questions
The Huawei nova 15 Max runs on EMUI 14.2.
Huawei nova 15 Max has a thickness of 232g, 8mm thickness.
Huawei nova 15 Max features a 8500 mAh.
Huawei nova 15 Max Supports Up To 40W charging.
Huawei nova 15 Max comes equipped with 8 GB.
256GB storage, no card slot
Exp. release 2026, May
The display resolution of Huawei nova 15 Max is 1272x2756 pixels.
The display of Huawei nova 15 Max comes with a size of 6.84".
The main camera of Huawei nova 15 Max is 50 MP.
The Huawei nova 15 Max supports video recording up to 2160p.
















