
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Speed | No |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 20 |
| Status | Available. Released 2026, April 20 |
| Body Specifications | |
| Build | Titanium alloy frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| Dimensions | 47 x 47 x 14.7 mm (1.85 x 1.85 x 0.58 in) |
| SIM | No Built-in wireless earbuds housed beneath the display; charging from the watch Compatible with standard 22mm straps |
| Weight | 54.5 g (1.90 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~310 ppi density) |
| Size | 1.5 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 3000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| OS | HarmonyOS |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | No |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| USB | No |
| WLAN | No |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
| Power & Battery | |
| Charging | Wireless |
| Type | Li-Ion 410 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Silver |
| Models | LBA-B19 |
| Price | About 440 EUR |
Frequently Asked Questions
The Huawei Watch Buds 2 runs on HarmonyOS.
Huawei Watch Buds 2 has a thickness of 54.5g, 14.7mm thickness.
Huawei Watch Buds 2 features a 410 mAh.
Huawei Watch Buds 2 Supports Up To 5W charging.
No card slot
Released 2026, April 20
The display resolution of Huawei Watch Buds 2 is 466x466 pixels.
The display of Huawei Watch Buds 2 comes with a size of 1.5".














