
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 20 |
| Status | Available. Released 2026, May 08 |
| Body Specifications | |
| Build | Sapphire crystal front, titanium alloy front shell, ceramic back |
| Dimensions | 42.9 x 42.9 x 10.8 mm (1.69 x 1.69 x 0.43 in) |
| SIM | eSIM 99 natural diamonds (0.8 carats) 5 ATM (maximum depth 40 meters when diving) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) ECG certified |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~338 ppi density) |
| Size | 1.38 inches |
| Type | LTPO2 AMOLED, 3000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| Chipset | Kirin W80 |
| OS | HarmonyOS 6.1 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO (L1+L5), QZSS (L1+L5), BDS |
| Radio | No |
| USB | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2, thermometer (body temperature), X-TAP Sleep apnea detection Heart Rate Variability (HRV) Arterial Stiffness Detection |
| Power & Battery | |
| Charging | Wireless |
| Type | Li-Ion 540 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Diamond Silver |
| Models | CHC-AL00 |
| Price | About 4000 EUR |
Frequently Asked Questions
The Huawei Watch Ultimate Design Spring runs on HarmonyOS 6.1.
Huawei Watch Ultimate Design Spring has a thickness of 91g, 10.8mm thickness.
Huawei Watch Ultimate Design Spring features a 540 mAh.
Huawei Watch Ultimate Design Spring Supports Up To 5W charging.
Huawei Watch Ultimate Design Spring is powered by the Kirin W80.
No card slot
Released 2026, May 08
The display resolution of Huawei Watch Ultimate Design Spring is 466x466 pixels.
The display of Huawei Watch Ultimate Design Spring comes with a size of 1.38".

















