
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 167.9 x 79.1 x 7.5 mm (6.61 x 3.11 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits (HBM) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 16, XOS 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Single | 50 MP, f/1.9, (wide), AF Auxiliary lens |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 45W wired 10W reverse wired Bypass charging |
| Type | 6000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
| Price | About 130 EUR |
Frequently Asked Questions
The Infinix Hot 70 runs on Android 16, XOS 16.
Infinix Hot 70 has a thickness of 195g, 7.5mm thickness.
Infinix Hot 70 features a 6000 mAh.
Infinix Hot 70 Supports Up To 45W charging.
Infinix Hot 70 is powered by the Helio G100 Ultimate.
Infinix Hot 70 comes equipped with 4-8 GB.
128GB storage, microSDXC
Not announced yet
The display resolution of Infinix Hot 70 is 720x1576 pixels.
The display of Infinix Hot 70 comes with a size of 6.78".
The main camera of Infinix Hot 70 is 50 MP.
The Infinix Hot 70 supports video recording up to 1440p.
















