
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2025, December 08 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, Q1-Q2 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 158 x 74 x 9 mm (6.22 x 2.91 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Swappable rear cover |
| Display Details | |
| Protection | Corning Gorilla Glass * speculative display resolution |
| Resolution | 1080 x 2260 pixels*, 19:9 ratio (~394 ppi density) |
| Size | 6.36 inches, 101.5 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED |
| Operating System & Chipset | |
| Chipset | Mediatek |
| OS | Sailfish 5.0, up to 5 major OS upgrades, Android OS apps support |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 256GB 12GB RAM UFS |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, (wide), PDAF 13 MP (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p |
| Front Camera Specs | |
| Single | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (unconfirmed) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Type | 5500 mAh, user replaceable |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Orange |
| Price | About 500 EUR |
| Comment | |
| Note | Preliminary specifications |
Frequently Asked Questions
The Jolla Phone runs on Sailfish 5.0, up to 5 major OS upgrades.
Jolla Phone has a thickness of 9mm thickness.
Jolla Phone features a 5500 mAh.
Jolla Phone is powered by the Mediatek.
Jolla Phone comes equipped with 12 GB.
256GB storage, microSDXC
Exp. release 2026, Q1-Q2
The display resolution of Jolla Phone is 1080x2260 pixels*.
The display of Jolla Phone comes with a size of 6.36".
The main camera of Jolla Phone is 50 MP.
The Jolla Phone supports video recording up to 2160p.