
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2024, October 04 |
| Status | Available. Released 2024, October 09 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 163.7 x 75.5 x 8.8 mm (6.44 x 2.97 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1200 x 2652 pixels (~429 ppi density) Secondary display on the back: AMOLED, 1.74 inches, 336 x 480 pixels |
| Size | 6.78 inches, 111.4 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300X (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Triple | 50 MP, (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, (telephoto), 1.0µm, PDAF, 3x optical zoom 8 MP, 112˚ (ultrawide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide), 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 66W wired, 50% in 19 min |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Heather Glass, Pristine Glass |
| Price | About 230 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lava Agni 3 runs on Android 14, up to 3 major Android upgrades.
Lava Agni 3 has a thickness of 212g, 8.8mm thickness.
Lava Agni 3 features a 5000 mAh.
Lava Agni 3 Supports Up To 66W charging.
Lava Agni 3 is powered by the Dimensity 7300X.
Lava Agni 3 comes equipped with 8 GB.
128GB/256GB storage, no card slot
Released 2024, October 09
The display resolution of Lava Agni 3 is 1200x2652 pixels.
The display of Lava Agni 3 comes with a size of 6.78".
The main camera of Lava Agni 3 is 50 MP.
The Lava Agni 3 supports video recording up to 2160p.
















