
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2023, April 10 |
| Status | Available. Released 2023, April 18 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 165 x 76.1 x 8.6 mm (6.50 x 3.00 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 12 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 13 MP, (wide), AF 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Glass Blue, Glass Black, Glass Orange |
| Models | LZX409 |
| Price | About 100 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lava Blaze 2 runs on Android 12.
Lava Blaze 2 has a thickness of 203g, 8.6mm thickness.
Lava Blaze 2 features a 5000 mAh.
Lava Blaze 2 Supports Up To 18W charging.
Lava Blaze 2 is powered by the Unisoc Tiger T616.
Lava Blaze 2 comes equipped with 6 GB.
128GB storage, microSDXC
Released 2023, April 18
The display resolution of Lava Blaze 2 is 720x1600 pixels.
The display of Lava Blaze 2 comes with a size of 6.5".
The main camera of Lava Blaze 2 is 13 MP.
The Lava Blaze 2 supports video recording up to 1080p.
















