
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2024, March 05 |
| Status | Available. Released 2024, March 11 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front (Dragontrail Star 2), glass back (Gorilla Glass 3) |
| Dimensions | 161.8 x 74 x 8.8 mm (6.37 x 2.91 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Dragontrail Star 2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 800 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| OS | Android 13, planned upgrade to Android 14 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 64 MP, (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 32 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 33W wired, 50% in 30 min |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Iron Glass, Viridian Glass |
| Price | About 200 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lava Blaze Curve runs on Android 13, planned upgrade to Android 14.
Lava Blaze Curve has a thickness of 189g, 8.8mm thickness.
Lava Blaze Curve features a 5000 mAh.
Lava Blaze Curve Supports Up To 33W charging.
Lava Blaze Curve is powered by the Dimensity 7050.
Lava Blaze Curve comes equipped with 8 GB.
128GB/256GB storage, no card slot
Released 2024, March 11
The display resolution of Lava Blaze Curve is 1080x2400 pixels.
The display of Lava Blaze Curve comes with a size of 6.67".
The main camera of Lava Blaze Curve is 64 MP.
The Lava Blaze Curve supports video recording up to 2160p.
















