
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2025, July 25 |
| Status | Available. Released 2025, August 01 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 168.2 x 77.8 x 9.1 mm (6.62 x 3.06 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 900 x 1600 pixels, 16:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 137.5 cm2 (~105.0% screen-to-body ratio) |
| Type | LCD, 120Hz, 450 nits |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| GPU | Adreno 613 |
| OS | Android 15, up to 1 major Android upgrade |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, (wide), 1/2.8" 2 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Golden Mist, Midnight Mist |
| Price | About 100 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lava Blaze Dragon runs on Android 15, up to 1 major Android upgrade.
Lava Blaze Dragon has a thickness of 210g, 9.1mm thickness.
Lava Blaze Dragon features a 5000 mAh.
Lava Blaze Dragon Supports Up To 18W charging.
Lava Blaze Dragon is powered by the Snapdragon 4 Gen 2.
Lava Blaze Dragon comes equipped with 4/6 GB.
128GB/256GB storage, microSDXC
Released 2025, August 01
The display resolution of Lava Blaze Dragon is 900x1600 pixels.
The display of Lava Blaze Dragon comes with a size of 6.75".
The main camera of Lava Blaze Dragon is 50 MP.
The Lava Blaze Dragon supports video recording up to 1080p.















