
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2022, September 20 |
| Status | Available. Released 2022, September 20 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 164.8 x 76.3 x 8.9 mm (6.49 x 3.00 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6765V/CB Helio G37 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 12 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash |
| Triple | 50 MP, (wide), 0.64µm, AF 2 MP (macro) VGA |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Gold, Green, Blue, Orange |
| Models | LZX404 |
| Price | About 130 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lava Blaze Pro runs on Android 12.
Lava Blaze Pro has a thickness of 187g, 8.9mm thickness.
Lava Blaze Pro features a 5000 mAh.
Lava Blaze Pro Supports Up To 10W charging.
Lava Blaze Pro is powered by the MT6765V.
Lava Blaze Pro comes equipped with 4 GB.
64GB storage, microSDXC
Released 2022, September 20
The display resolution of Lava Blaze Pro is 720x1600 pixels.
The display of Lava Blaze Pro comes with a size of 6.52".
The main camera of Lava Blaze Pro is 50 MP.
The Lava Blaze Pro supports video recording up to 1080p.















