
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 88 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2023, September 26 |
| Status | Available. Released 2023, October 03 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 168.7 x 76.7 x 9 mm (6.64 x 3.02 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 13 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 50 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 33W wired, 50% in 29 min |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Starry Night, Radiant Pearl |
| Price | About 140 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lava Blaze Pro 5G runs on Android 13.
Lava Blaze Pro 5G has a thickness of 203g, 9mm thickness.
Lava Blaze Pro 5G features a 5000 mAh.
Lava Blaze Pro 5G Supports Up To 33W charging.
Lava Blaze Pro 5G is powered by the Dimensity 6020.
Lava Blaze Pro 5G comes equipped with 8 GB.
128GB storage, microSDXC
Released 2023, October 03
The display resolution of Lava Blaze Pro 5G is 1080x2460 pixels.
The display of Lava Blaze Pro 5G comes with a size of 6.78".
The main camera of Lava Blaze Pro 5G is 50 MP.
The Lava Blaze Pro 5G supports video recording up to 1440p.
















