
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2025, April 02 |
| Status | Available. Released 2025, April 08 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 162.4 x 73.9 x 8.5 mm (6.39 x 2.91 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~89.5% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14, planned upgrade to Android 15 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 64 MP, (wide), AF 2 MP (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 33W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Sapphire Blue |
| Price | About 110 EUR |
| Comment | |
| Note | Also known as Lava Blaze Amoled |
Frequently Asked Questions
The Lava Bold runs on Android 14, planned upgrade to Android 15.
Lava Bold has a thickness of 183g, 8.5mm thickness.
Lava Bold features a 5000 mAh.
Lava Bold Supports Up To 33W charging.
Lava Bold is powered by the Dimensity 6300.
Lava Bold comes equipped with 4-8 GB.
128GB storage, microSDXC
Released 2025, April 08
The display resolution of Lava Bold is 1080x2400 pixels.
The display of Lava Bold comes with a size of 6.67".
The main camera of Lava Bold is 64 MP.
The Lava Bold supports video recording up to 1080p.















