
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2025, September 05 |
| Status | Available. Released 2025, September 05 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 165.9 x 76.6 x 8.2 mm (6.53 x 3.02 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T765 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Power & Battery | |
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Royal Blue, Champagne Gold |
| Price | ₹ 7,999 |
| Comment | |
| Note | Not to be confused with <a href="lava_bold_n1-13937.php">Lava Bold N1 4G</a> |
Frequently Asked Questions
The Lava Bold N1 runs on Android 15.
Lava Bold N1 has a thickness of 198g, 8.2mm thickness.
Lava Bold N1 features a 5000 mAh.
Lava Bold N1 Supports Up To 10W charging.
Lava Bold N1 is powered by the Unisoc T765.
Lava Bold N1 comes equipped with 4 GB.
64GB/128GB storage, microSDXC
Released 2025, September 05
The display resolution of Lava Bold N1 is 720x1600 pixels.
The display of Lava Bold N1 comes with a size of 6.75".
The main camera of Lava Bold N1 is 13 MP.
The Lava Bold N1 supports video recording up to 2160p.















