
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2023, July 04 |
| Status | Available. Released 2023, July 07 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 163.7 x 75.3 x 9.3 mm (6.44 x 2.96 x 0.37 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 199.5 g (7.05 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Size | 6.56 inches, 103.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 13 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP |
| Video | Yes |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Prism Blue, Lively Lavender, Luxe Red |
Frequently Asked Questions
The Lava O1 runs on Android 13.
Lava O1 has a thickness of 199.5g, 9.3mm thickness.
Lava O1 features a 5000 mAh.
Lava O1 Supports Up To 18W charging.
Lava O1 is powered by the Unisoc T606.
Lava O1 comes equipped with 4 GB.
64GB storage, microSDXC
Released 2023, July 07
The display resolution of Lava O1 is 720x1600 pixels.
The display of Lava O1 comes with a size of 6.56".
The main camera of Lava O1 is 13 MP.
The Lava O1 supports video recording up to 1080p.
















