
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2025, December 09 |
| Status | Available. Released 2025, December |
| Body Specifications | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Details | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Type | LCD, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, (wide), PDAF secondary unspecified camera |
| Features | LED flash |
| Video | 4K |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Power & Battery | |
| Charging | 33W wired, 100% in 83 min |
| Type | 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Deccan Black, Himalayan White |
| Price | About 120 EUR |
| Comment | |
| Note | Preliminary specifications |
Frequently Asked Questions
The Lava Play Max runs on Android 15.
Lava Play Max features a 5000 mAh.
Lava Play Max Supports Up To 33W charging.
Lava Play Max is powered by the Dimensity 7300.
Lava Play Max comes equipped with 6/8 GB.
128GB storage, microSDXC
Released 2025, December
The display resolution of Lava Play Max is 1080x2400 pixels.
The display of Lava Play Max comes with a size of 6.72".
The main camera of Lava Play Max is 50 MP.
The Lava Play Max supports video recording up to 2160p.















