
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2025, August 21 |
| Status | Available. Released 2025, August 25 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 162.1 x 75.4 x 7.8 mm (6.38 x 2.97 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 64 MP, (wide), 1/1.7", PDAF 5 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/6, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 33W wired, 100% in 83 min |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Arctic Slate, Arctic Frost |
| Price | ₹ 17,499 |
Frequently Asked Questions
The Lava Play Ultra runs on Android 15, up to 2 major Android upgrades.
Lava Play Ultra has a thickness of 182g, 7.8mm thickness.
Lava Play Ultra features a 5000 mAh.
Lava Play Ultra Supports Up To 33W charging.
Lava Play Ultra is powered by the Dimensity 7300.
Lava Play Ultra comes equipped with 6/8 GB.
128GB storage, microSDXC
Released 2025, August 25
The display resolution of Lava Play Ultra is 1080x2400 pixels.
The display of Lava Play Ultra comes with a size of 6.67".
The main camera of Lava Play Ultra is 64 MP.
The Lava Play Ultra supports video recording up to 2160p.

















