
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2025, May 23 |
| Status | Available. Released 2025, May 23 |
| Body Specifications | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 109.5 cm2 |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T765 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, (wide), AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Power & Battery | |
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Stellar Gold, Stellar Blue |
| Price | About 80 EUR |
| Comment | |
| Note | Not to be confused with <a href="lava_shark-13758.php">Lava Shark 4G</a> |
Frequently Asked Questions
The Lava Shark runs on Android 15.
Lava Shark features a 5000 mAh.
Lava Shark Supports Up To 18W charging.
Lava Shark is powered by the Unisoc T765.
Lava Shark comes equipped with 4 GB.
64GB storage, microSDXC
Released 2025, May 23
The display resolution of Lava Shark is 720x1612 pixels.
The display of Lava Shark comes with a size of 6.75".
The main camera of Lava Shark is 13 MP.
The Lava Shark supports video recording up to 1080p.















