
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 26 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, June 10 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 165.9 x 76.8 x 8.8 mm (6.53 x 3.02 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 109.5 cm2 (~85.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A76 & 6x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T8200 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16 (Go edition) |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 18W wired |
| Type | 6000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Indus Black, Siachen White |
| Price | About 110 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lava Shark 2 runs on Android 16.
Lava Shark 2 has a thickness of 210g, 8.8mm thickness.
Lava Shark 2 features a 6000 mAh.
Lava Shark 2 Supports Up To 18W charging.
Lava Shark 2 is powered by the Unisoc T8200.
Lava Shark 2 comes equipped with 4 GB.
64GB storage, microSDXC
Exp. release 2026, June 10
The display resolution of Lava Shark 2 is 720x1612 pixels.
The display of Lava Shark 2 comes with a size of 6.75".
The main camera of Lava Shark 2 is 13 MP.
The Lava Shark 2 supports video recording up to 1080p.















