
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2023, December 21 |
| Status | Available. Released 2023, December 28 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 168.7 x 76.7 x 9 mm (6.64 x 3.02 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 214 g (7.55 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6080 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 13 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 33W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Green |
| Price | About 130 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lava Storm runs on Android 13.
Lava Storm has a thickness of 214g, 9mm thickness.
Lava Storm features a 5000 mAh.
Lava Storm Supports Up To 33W charging.
Lava Storm is powered by the Dimensity 6080.
Lava Storm comes equipped with 8 GB.
128GB storage, microSDXC
Released 2023, December 28
The display resolution of Lava Storm is 1080x2460 pixels.
The display of Lava Storm comes with a size of 6.78".
The main camera of Lava Storm is 50 MP.
The Lava Storm supports video recording up to 1080p.















