
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2025, June 13 |
| Status | Available. Released 2025, June 19 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 168.8 x 78.1 x 8.3 mm (6.65 x 3.07 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 50 MP |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 15W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Astral Blue, Cosmic Titanium |
| Price | ₹ 8,999 |
Frequently Asked Questions
The Lava Storm Lite runs on Android 15.
Lava Storm Lite has a thickness of 196g, 8.3mm thickness.
Lava Storm Lite features a 5000 mAh.
Lava Storm Lite Supports Up To 15W charging.
Lava Storm Lite is powered by the Dimensity 6400.
Lava Storm Lite comes equipped with 4 GB.
64GB/128GB storage, microSDXC
Released 2025, June 19
The display resolution of Lava Storm Lite is 720x1600 pixels.
The display of Lava Storm Lite comes with a size of 6.75".
The main camera of Lava Storm Lite is 50 MP.
The Lava Storm Lite supports video recording up to 1440p.

















