
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2022, March 04 |
| Status | Available. Released 2022, March 12 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 165 x 76 x 9 mm (6.50 x 2.99 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Blue, Cyan |
| Price | About 80 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lava X2 runs on Android 11.
Lava X2 has a thickness of 192g, 9mm thickness.
Lava X2 features a 5000 mAh.
Lava X2 is powered by the Helio G35.
Lava X2 comes equipped with 2 GB.
32GB storage, microSDXC
Released 2022, March 12
The display resolution of Lava X2 is 720x1600 pixels.
The display of Lava X2 comes with a size of 6.5".
The main camera of Lava X2 is 8 MP.
The Lava X2 supports video recording up to 1080p.
















