
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2021 |
| Status | Available. Released 2021 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 164.6 x 75.8 x 9.2 mm (6.48 x 2.98 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek Helio G25 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR |
| Single | 8 MP, (wide) Auxiliary lens |
| Video | Yes |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| NFC | No |
| Positioning | Luster Blue, Luster Green |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Ion 4000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Metallic Black, Metallic Blue, Metallic Grey |
| SAR | 0.44 W/kg (head) 0.14 W/kg (body) |
Frequently Asked Questions
The Lava Yuva runs on Android 11.
Lava Yuva has a thickness of 210g, 9.2mm thickness.
Lava Yuva features a 4000 mAh.
Lava Yuva Supports Up To 10W charging.
Lava Yuva is powered by the Helio G25.
Lava Yuva comes equipped with 2 GB.
32GB storage, microSDXC
Released 2021
The display resolution of Lava Yuva is 720x1600 pixels.
The display of Lava Yuva comes with a size of 6.5".
The main camera of Lava Yuva is 8 MP.
The Lava Yuva supports video recording up to 1080p.
















