
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2023, February 22 |
| Status | Available. Released 2023, February 22 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 164.5 x 76 x 9 mm (6.48 x 2.99 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 12 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash |
| Triple | 13 MP, (wide), AF VGA VGA |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Glass Lavender, Glass Green, Glass White |
| Models | LZX408 |
| Price | About 90 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lava Yuva 2 Pro runs on Android 12.
Lava Yuva 2 Pro has a thickness of 204g, 9mm thickness.
Lava Yuva 2 Pro features a 5000 mAh.
Lava Yuva 2 Pro Supports Up To 10W charging.
Lava Yuva 2 Pro is powered by the Helio G37.
Lava Yuva 2 Pro comes equipped with 4 GB.
64GB storage, microSDXC
Released 2023, February 22
The display resolution of Lava Yuva 2 Pro is 720x1600 pixels.
The display of Lava Yuva 2 Pro comes with a size of 6.52".
The main camera of Lava Yuva 2 Pro is 13 MP.
The Lava Yuva 2 Pro supports video recording up to 1080p.
















