
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, February 12 |
| Status | Available. Released 2026, February 27 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 165 x 76.1 x 8.5 mm (6.50 x 3.00 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 193.7 g (6.84 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| GPU | IMG8322 |
| OS | Android 15 (Go edition) |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, (wide), AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Indus Black, Siachen White |
| Price | About 70 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lava Yuva Star 3 runs on Android 15.
Lava Yuva Star 3 has a thickness of 193.7g, 8.5mm thickness.
Lava Yuva Star 3 features a 5000 mAh.
Lava Yuva Star 3 Supports Up To 10W charging.
Lava Yuva Star 3 is powered by the Unisoc SC9863A.
Lava Yuva Star 3 comes equipped with 4 GB.
64GB storage, microSDXC
Released 2026, February 27
The display resolution of Lava Yuva Star 3 is 720x1600 pixels.
The display of Lava Yuva Star 3 comes with a size of 6.75".
The main camera of Lava Yuva Star 3 is 13 MP.
The Lava Yuva Star 3 supports video recording up to 1080p.















