
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m |
| Display Details | |
| Resolution | 1280 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~449 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 113.5 cm2 |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, Dolby Vision, 7000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 829 |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Triple | 50 MP, f/1.8 (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 119˚ (ultrawide), 1/3.1", AF Auxiliary lens |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Single | 32 MP, 22mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 90W wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, White |
Frequently Asked Questions
The Lenovo Legion Y70 (2026) runs on Android 16.
Lenovo Legion Y70 (2026) features a 8000 mAh.
Lenovo Legion Y70 (2026) Supports Up To 90W charging.
Lenovo Legion Y70 (2026) is powered by the Snapdragon 8 Gen 5.
Lenovo Legion Y70 (2026) comes equipped with 8-16 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Not announced yet
The display resolution of Lenovo Legion Y70 (2026) is 1280x2772 pixels.
The display of Lenovo Legion Y70 (2026) comes with a size of 6.8".
The main camera of Lenovo Legion Y70 (2026) is 50 MP.
The Lenovo Legion Y70 (2026) supports video recording up to 4320p.


