
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, March 18 |
| Status | Available. Released 2026, March 21 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIM | No Stylus support RGB LED (on the back) |
| Display Details | |
| Resolution | 1904 x 3040 pixels, 16:10 ratio (~408 ppi density) |
| Size | 8.8 inches, 224.8 cm2 |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 165Hz, Dolby Vision, HDR, 800 nits (typ) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 24GB RAM UFS 4.1 Pro |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash |
| Single | 50 MP, (wide), PDAF |
| Video | Yes |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No Tuned by JBL |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | 1x USB Type-C 2.0 & 1x USB Type-C 3.2 Gen2, DisplayPort 1.4 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 dual-band, hotspot |
| Additional Features | |
| Sensors | Unspecified |
| Power & Battery | |
| Charging | 68W wired Bypass charging |
| Type | 9000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, White |
| Models | TB323FU, ZAH20097CN |
| Price | About 550 EUR |
Frequently Asked Questions
The Lenovo Legion Y700 (Gen 5) runs on Android 16.
Lenovo Legion Y700 (Gen 5) features a 9000 mAh.
Lenovo Legion Y700 (Gen 5) Supports Up To 68W charging.
Lenovo Legion Y700 (Gen 5) is powered by the Snapdragon 8 Elite Gen 5.
Lenovo Legion Y700 (Gen 5) comes equipped with 12-24 GB.
256GB/512GB/1TB storage, microSDXC
Released 2026, March 21
The display resolution of Lenovo Legion Y700 (Gen 5) is 1904x3040 pixels.
The display of Lenovo Legion Y700 (Gen 5) comes with a size of 8.8".
The main camera of Lenovo Legion Y700 (Gen 5) is 50 MP.
The Lenovo Legion Y700 (Gen 5) supports video recording up to 1080p.

