
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 166.3 x 76.5 x 8.7 mm (6.55 x 3.01 x 0.34 in) |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM Water-repellent design |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Unspecified |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, HDR10, 1000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| GPU | Adreno 710 |
| OS | Android 15 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8 (wide), 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 0.7µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 33W wired |
| Type | 7000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black; other colors |
| Models | XT2533-4 |
Frequently Asked Questions
The Motorola Moto G36 runs on Android 15.
Motorola Moto G36 has a thickness of 210g, 8.7mm thickness.
Motorola Moto G36 features a 7000 mAh.
Motorola Moto G36 Supports Up To 33W charging.
Motorola Moto G36 is powered by the Snapdragon 7s Gen 2.
Motorola Moto G36 comes equipped with 4-12 GB.
128GB/256GB/512GB storage, microSDXC
Not announced yet
The display resolution of Motorola Moto G36 is 1080x2400 pixels.
The display of Motorola Moto G36 comes with a size of 6.72".
The main camera of Motorola Moto G36 is 50 MP.
The Motorola Moto G36 supports video recording up to 2160p.
















