
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - ЕМЕА |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA - ЕМЕА |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 29 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front Gorilla Glass 7i), plastic back or silicone polymer (eco leather), plastic frame |
| Dimensions | 166.2 x 76.5 x 7.8 mm (6.54 x 3.01 x 0.31 in) |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM IP64 water resistant MIL-STD 810H certified |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 4 |
| Resolution | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.2 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Type | LCD, 120Hz, HDR10, 1050 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Single | 50 MP, f/1.8, 0.61µm, PDAF |
| Video | 2K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12µm |
| Video | 2K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4 |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 20W wired 6W reverse wired |
| Type | 5200 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | PANTONE Nautical Blue. Impenetrable, Fuchsia Red |
| Price | About 210 EUR |
| Custom EU LABEL | |
| Battery | 48:27h endurance, 1000 cycles |
| Energy | Class B |
| Free Fall | Class B (180 falls) |
| Repairability | Class B |
Frequently Asked Questions
The Motorola Moto G37 runs on Android 16.
Motorola Moto G37 has a thickness of 191g, 7.8mm thickness.
Motorola Moto G37 features a 5200 mAh.
Motorola Moto G37 Supports Up To 18W charging.
Motorola Moto G37 is powered by the Dimensity 6300.
Motorola Moto G37 comes equipped with 4 GB.
64GB/128GB/256GB storage, microSDXC
Exp. release 2026, May
The display resolution of Motorola Moto G37 is 720x1604 pixels.
The display of Motorola Moto G37 comes with a size of 6.67".
The main camera of Motorola Moto G37 is 50 MP.
The Motorola Moto G37 supports video recording up to 2160p.
















