
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - International |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - EMEA & AP |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - EMEA & AP |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 29 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, silicone polymer (eco leather) back |
| Dimensions | 164.5 x 77.3 x 7.3 mm (6.48 x 3.04 x 0.29 in) |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM IP66/IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 (~88.4% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR, 5000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 200 MP, f/1.8(wide), 0.5µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 32 MP, f/2.2 |
| Video | 2K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Smart Connect support |
| Power & Battery | |
| Charging | 30W wired |
| Type | 5200 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Pantone: Overture, Blue Atoll |
| Price | About 400 EUR |
Frequently Asked Questions
The Motorola Moto G87 runs on Android 16.
Motorola Moto G87 has a thickness of 183g, 7.3mm thickness.
Motorola Moto G87 features a 5200 mAh.
Motorola Moto G87 Supports Up To 30W charging.
Motorola Moto G87 is powered by the Dimensity 6400.
Motorola Moto G87 comes equipped with 8/12 GB.
256GB/512GB storage, microSDXC
Exp. release 2026, May
The display resolution of Motorola Moto G87 is 1272x2772 pixels.
The display of Motorola Moto G87 comes with a size of 6.78".
The main camera of Motorola Moto G87 is 200 MP.
The Motorola Moto G87 supports video recording up to 2160p.

















