
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch Information | |
| Announced | 2024, August 13 |
| Status | Available. Released 2024, August |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic back, zinc alloy frame |
| Dimensions | 50.6 x 44.6 x 11 mm (1.99 x 1.76 x 0.43 in) |
| SIM | No IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Compatible with standard 20mm straps |
| Weight | 55 g (1.94 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 320 x 320 pixels (~316 ppi density) |
| Size | 1.43 inches |
| Type | AMOLED |
| Operating System & Chipset | |
| OS | Moto Watch OS |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | Unspecified storage |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | No |
| WLAN | No |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
| Power & Battery | |
| Type | Li-Ion 300 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Glacier Silver, Phantom Black, Rose Gold |
| Price | About 110 EUR |
Frequently Asked Questions
The Motorola Moto Watch 120 runs on Moto Watch OS.
Motorola Moto Watch 120 has a thickness of 55g, 11mm thickness.
Motorola Moto Watch 120 features a 300 mAh.
Unspecified storage storage, no card slot
Released 2024, August
The display resolution of Motorola Moto Watch 120 is 320x320 pixels.
The display of Motorola Moto Watch 120 comes with a size of 1.43".














