
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 29 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May 14 |
| Body Specifications | |
| Build | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass), aluminum frame, hinge (titaniuml) |
| Dimensions | Unfolded: 171.3 x 74 x 7.3 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.9 mm |
| SIM | Nano-SIM + eSIM IP48 water resistant (up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1080 x 2640 pixels (~413 ppi density) Second external AMOLED, 1B colors, 90Hz, HDR10+, 1700 nits (peak) 3.6 inches, 1056 x 1066 pixels, 413 ppi, Gorilla Glass Victus |
| Size | 6.9 inches, 107.6 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400X (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.7, (wide), 1/1.95", 0.8µm, OIS 50 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 1.28µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.4, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e, tri-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, proximity, compass, barometer |
| Power & Battery | |
| Charging | 30W wired 15W wireless |
| Type | Si/C Li-Ion 4800 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Pantone: Hematite, Sporting Green, Violet Ice, Bright White |
| Price | About 690 EUR |
Frequently Asked Questions
The Motorola Razr 2026 runs on Android 16.
Motorola Razr 2026 has a thickness of 188g, 7.3mm thickness.
Motorola Razr 2026 features a 4800 mAh.
Motorola Razr 2026 Supports Up To 30W15W charging.
Motorola Razr 2026 is powered by the Dimensity 7400X.
Motorola Razr 2026 comes equipped with 8 GB.
128GB/256GB storage, no card slot
Exp. release 2026, May 14
The display resolution of Motorola Razr 2026 is 1080x2640 pixels.
The display of Motorola Razr 2026 comes with a size of 6.9".
The main camera of Motorola Razr 2026 is 50 MP.
The Motorola Razr 2026 supports video recording up to 4160p.
















