
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 29 |
| Status | Available. Released 2026, April 29 |
| Body Specifications | |
| Build | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Ceramic), aluminum frame |
| Dimensions | Unfolded: 171.5 x 74 x 7.2 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.7 mm |
| SIM | Nano-SIM + eSIM IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1224 x 2992 pixels (~462 ppi density) Second external LTPO AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) 4 inches, 1272 x 1080 pixels, 417 ppi, Gorilla Glass Ceramic |
| Size | 7.0 inches, 110.8 cm2 (~87.3% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 165Hz, Dolby Vision, HDR10+, 5000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x4.47 GHz Oryon+ 6x3.53 GHz Oryon) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| GPU | Adreno 830 |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 512GB 16GB RAM UFS 4.0 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 2.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.93", 1.2µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, Dolby Vision HDR10+ |
| Front Camera Specs | |
| Single | 50 MP, f/2.0, (wide), 1.28µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Power & Battery | |
| Charging | 68W wired 30W wireless 5W reverse wired |
| Type | 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Pantone: Orient Blue, Cocoa |
| Price | About 1390 EUR |
Frequently Asked Questions
The Motorola Razr 70 Ultra runs on Android 16.
Motorola Razr 70 Ultra has a thickness of 199g, 7.2mm thickness.
Motorola Razr 70 Ultra features a 5000 mAh.
Motorola Razr 70 Ultra Supports Up To 68W30W charging.
Motorola Razr 70 Ultra is powered by the Snapdragon 8 Elite.
Motorola Razr 70 Ultra comes equipped with 16 GB.
512GB storage, no card slot
Released 2026, April 29
The display resolution of Motorola Razr 70 Ultra is 1224x2992 pixels.
The display of Motorola Razr 70 Ultra comes with a size of 7.0".
The main camera of Motorola Razr 70 Ultra is 50 MP.
The Motorola Razr 70 Ultra supports video recording up to 4320p.















