
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 29 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May 14 |
| Body Specifications | |
| Build | Plastic front (unfolded), glass front (folded, Gorilla Glass Victus), hinge (titanium) |
| Dimensions | Unfolded: 171.4 x 74 x 7.1 mm Folded: 88.1 x 74 x 15.3 mm |
| SIM | Nano-SIM + eSIM IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1084 x 2640 pixels (~414 ppi density) Second external LTPS AMOLED, 1B colors, 165Hz, 2400 nits (peak) 4 inches, 1272 x 1080 pixels, 165Hz, 417 ppi, Gorilla Glass Victus |
| Size | 6.9 inches, 107.9 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, Dolby Vision, 165Hz, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 735 |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM UFS 4.0 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide), 1/2.76", 1.28µm |
| Features | Pantone Validated, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, HDR10+, Dolby Vision |
| Front Camera Specs | |
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/6e/7, tri-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Power & Battery | |
| Charging | 45W wired 15W wireless 5W reverse wired |
| Type | 4500 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Pantone: Mountain View |
| Price | About 940 EUR |
Frequently Asked Questions
The Motorola Razr+ 2026 runs on Android 16.
Motorola Razr+ 2026 has a thickness of 189g, 7.1mm thickness.
Motorola Razr+ 2026 features a 4500 mAh.
Motorola Razr+ 2026 Supports Up To 45W15W charging.
Motorola Razr+ 2026 is powered by the Snapdragon 8s Gen 3.
Motorola Razr+ 2026 comes equipped with 12 GB.
256GB storage, no card slot
Exp. release 2026, May 14
The display resolution of Motorola Razr+ 2026 is 1084x2640 pixels.
The display of Motorola Razr+ 2026 comes with a size of 6.9".
The main camera of Motorola Razr+ 2026 is 50 MP.
The Motorola Razr+ 2026 supports video recording up to 2160p.
















