
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Details | |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Resolution | 1272 x 2800 pixels (~454 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.7 cm2 |
| Type | AMOLED, 1B colors, 185Hz, PWM, HDR10+, Dolby Vision, HDR Vivid |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera Specs | |
| Features | HDR, panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 100W wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 9000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, White, Silver |
Frequently Asked Questions
The OnePlus Ace 7 runs on Android 16, ColorOS 16.
OnePlus Ace 7 features a 9000 mAh.
OnePlus Ace 7 Supports Up To 100W charging.
OnePlus Ace 7 is powered by the Snapdragon 8 Elite Gen 5.
OnePlus Ace 7 comes equipped with 12/16 GB.
256GB/512GB/1TB storage, no card slot
Not announced yet
The display resolution of OnePlus Ace 7 is 1272x2800 pixels.
The display of OnePlus Ace 7 comes with a size of 6.78".
The main camera of OnePlus Ace 7 is 50 MP.
The OnePlus Ace 7 supports video recording up to 2160p.
















