
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 07 |
| Status | Available. Released 2026, May 12 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 165.9 x 76 x 8.5 mm (6.53 x 2.99 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 109.0 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 144Hz, 800 nits (typ), 1000 nits (HBM) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Apex (4 nm) |
| GPU | Mali G615 |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Features | Panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 45W wired, 45W PPS 10W reverse wired Bypass charging |
| Type | 7000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Hyper Black, Vivid Mint |
| Price | About 190 EUR |
Frequently Asked Questions
The OnePlus Nord CE6 Lite runs on Android 16.
OnePlus Nord CE6 Lite has a thickness of 208g, 8.5mm thickness.
OnePlus Nord CE6 Lite features a 7000 mAh.
OnePlus Nord CE6 Lite Supports Up To 45W charging.
OnePlus Nord CE6 Lite is powered by the Dimensity 7400 Apex.
OnePlus Nord CE6 Lite comes equipped with 6/8 GB.
128GB/256GB storage, microSDXC
Released 2026, May 12
The display resolution of OnePlus Nord CE6 Lite is 1080x2400 pixels.
The display of OnePlus Nord CE6 Lite comes with a size of 6.72".
The main camera of OnePlus Nord CE6 Lite is 50 MP.
The OnePlus Nord CE6 Lite supports video recording up to 2160p.

















