
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 24 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, April 30 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 289.7 x 209.8 x 5.9 mm (11.41 x 8.26 x 0.23 in) |
| SIM | No Stylus support |
| Weight | 672 g (1.48 lb) |
| Display Details | |
| Resolution | 2400 x 3392 pixels (~315 ppi density) |
| Size | 13.2 inches, 530.0 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 68B colors, Dolby Vision, 144Hz, 700 nits (typ), 1000 nits (HBM) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16, OxygenOS 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash |
| Single | 13 MP |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 80W wired |
| Type | 13380 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Dune Glow, Sage Mist |
| Price | About 600 EUR |
Frequently Asked Questions
The OnePlus Pad 4 runs on Android 16, OxygenOS 16.
OnePlus Pad 4 has a thickness of 672g, 5.9mm thickness.
OnePlus Pad 4 features a 13380 mAh.
OnePlus Pad 4 Supports Up To 80W charging.
OnePlus Pad 4 is powered by the Snapdragon 8 Elite Gen 5.
OnePlus Pad 4 comes equipped with 8/12 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Exp. release 2026, April 30
The display resolution of OnePlus Pad 4 is 2400x3392 pixels.
The display of OnePlus Pad 4 comes with a size of 13.2".
The main camera of OnePlus Pad 4 is 13 MP.
The OnePlus Pad 4 supports video recording up to 2160p.
















