
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global HSDPA 900 / 2100 - India |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 - Global 1, 3, 5, 8, 40 - India |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA - Global 1, 3, 5, 8, 40 SA/NSA - India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 21 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame, glass back or silicone polymer back (eco leather) |
| Dimensions | 163.2 x 77.0 x 8.7 mm or 9.1 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 235 g (8.29 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Gorilla Glass Victus 2 Ultra HDR image support |
| Resolution | 1440 x 3168 pixels (~510 ppi density) |
| Size | 6.82 inches, 113.0 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, Dolby Vision, HDR10+, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16 up to 5 major Android upgrades, ColorOS 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Hasselblad Color Calibration, LED flash, HDR, panorama |
| Quad | 200 MP, f/1.5, 23mm (wide), 1/1.12", PDAF, OIS 200 MP, f/2.2, 70mm (periscope telephoto), 1/1.28", PDAF (15cm - ∞), OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/3.5, 230mm (periscope telephoto), 1/2.75", PDAF, OIS, 10x optical zoom 50 MP, f/2.0, 14mm, 123˚ (ultrawide), 1/1.95", PDAF |
| Video | 8k@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS; Dolby Vision HDR, 10‑bit video, O-Log2, cinematic LUT |
| Front Camera Specs | |
| Features | Panorama, HDR |
| Single | 50 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.75", PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC (L5) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 100W wired, 55W PPS, 18W PD/QC 50W wireless 10W reverse wireless Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7050 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Tundra Umber, Canyon Orange, Polar Glacier |
| Models | CPH2841, PMA110 |
| Price | About 1700 EUR |
| Custom Our Tests | |
| Battery | Active use score 20:10h |
| Dispaly | 1156 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.6 LUFS (Very good) |
| Performance | AnTuTu: 2854496 (v10), 4110112 (v11) GeekBench: 10895 (v6) 3DMark: 7339 (Wild Life Extreme) |
Frequently Asked Questions
The Oppo Find X9 Ultra runs on Android 16 up to 5 major upgrades, ColorOS 16.
Oppo Find X9 Ultra has a thickness of 235g, 8.7mm thickness.
Oppo Find X9 Ultra features a 7050 mAh.
Oppo Find X9 Ultra Supports Up To 100W50W charging.
Oppo Find X9 Ultra is powered by the Snapdragon 8 Elite Gen 5.
Oppo Find X9 Ultra comes equipped with 12/16 GB.
256GB/512GB/1TB storage, no card slot
Exp. release 2026, May
The display resolution of Oppo Find X9 Ultra is 1440x3168 pixels.
The display of Oppo Find X9 Ultra comes with a size of 6.82".
The main camera of Oppo Find X9 Ultra is 200 MP.
The Oppo Find X9 Ultra supports video recording up to 4320p.
















